Sztukateria dekoracyjna Ścienna i sufitowa – jak wykorzystać we wnętrzach?

Sztukateria sciennaMasz dosyć stonowanych ścian? Szukasz rozwiązania, które pozwolić urozmaicić wnętrze i jednocześnie nadać mu elegancji i charakteru? Od niedawna branża wnętrzarska zachwyca się i słusznie, elementami zdobiącymi nie tylko ściany, ale również sufity. Sztukateria to nie tylko panele czy listwy wykończeniowe, to również przepiękne barokowe rozety i kolumny czy pilastry.

Sztukateria na ścianę – jaki wzór wybrać, podpowiadamy

W czasach barokowego rozkwitu architektury wszelkie dekoracje i ozdoby wnętrz kosztowały fortunę i pozwolić mogli sobie na nie jedynie najbogatsi. Dziś sztukateria wygląda niemal identycznie, jednakże technologia pozwoliła na wykonywanie jej z o wiele tańszych materiałów. Stała się tym samym popularna w wielu domach. Sztukateria na ścianę wykonana jest z gipsu, gliny, cementu, styropianu, poliuretanu. Wśród nich poliuretan jest najtańszym materiałem, zarówno pod względem plastycznym jak i praktycznym. Sztukateria na ścianach to niezwykłe elementy ozdobne, wśród których wybrać można kolumny, pilastry, rozety czy tez najbardziej popularne – listwy.

Sztukateria na ściany – przeczytaj przed zakupem

Sztukateria na ścianie jest w stanie wkomponować się w każdy styl, także nowoczesny. Tradycyjnie dekoracje rozwiązywane są w klasyczne wzory (loki, listwy przypodłogowe, elementy florystyczne i roślinne), nie pasujące do stylu hi-tech czy minimalizmu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać gzymsy na ściśle geometrycznych liniach. Styl rustykalny, prowansalski, skandynawski, wiejski, etniczny nie akceptuje dekoracji sztukatorskich. Hi-tech, loft, minimalizm również nie współgra z tego typu dekoracją. Jednak to nie przesądza o tym, że sztukateria nie pasuje tutaj wcale.

Sztukateria ścienna czy też sufitowa łączy w sobie najróżniejsze wzory. Jednocześnie można ją również pomalować na dowolny kolor. Należy pamiętać o tym, że pomieszczenie, w którym przebywamy wcale nie musi ściśle wpasować się w określone cechy danego stylu. Sztukateria pozwala nam na nadanie łazience, kuchni czy też sypialni, indywidualnego charakteru. Mnogość rozwiązań sprawia, że każdy wybierze coś dla siebie. Stworzenie dzięki listwom oryginalnej ściany za łóżkiem w sypialni sprawi, że wnętrze nabierze przytulności i nieco ekstrawagancji.

  Jaki dywan wybrać do salonu? - Najlepsze porady i sugestie